Bademli Köyü Koruk Şurubu

0

Gittiğimiz tatil nedeyle yolda birçok güzelliklerle karşılaştık. Bunlardan biri de Bademli Köyü..
Yolda, fırından boyoz alarak Bademli Köyüne geldiğimizde burada bulacağımız lezzet hiçbirimizin aklında değildi. Küçük ama tatlı bir bahçeye oturduğumuzda hepimiz sıcak bir çayın hayalini kuruyorduk. Ta ki oranın sahibi Kamil Baba bize koruk şurubunu tattırana kadar..

image

 

Ünlü Koruk Şurubu

Bazılarımız bu adı bizim gibi ilk duyuyor olabilir, bazılarımız da çoktan biliyor olabilir ancak bunun tadı çok güzel ve birçok deneyeni ve içmek için çok uzaklardan gelenleri bile var. Haberlere bile çıkmış, hatta Kamil Baba patentini bile almak istemiş ama nedense alamamışlar..
Bademli Köyü’nün cana yakın, güleryüzlü, sakin insanları için vazgeçilmez bir lezzet bu Koruk Şurubu. Öyle ki her köşe başında satılıyor! Bakkallarda, marketlerde, kahvehanelerde..

Şifalı

O kadar güzel ki, sıcak yaz günlerinde üstü köpüklü buz gibi ve birçok faydası olan bu şurubu yolu Dikili/Bademli Köyüne düşen herkesin tatmasını tavsiye ederim!

image

Tarifini her sorana verdiklerini fakat kimsenin onlar gibi yapamadıklarını belirten Kamil Baba bunun kendi el lezzeti olduğunu da söylüyor.. Kendi bahçesinden topladığı üzüm(koruk)larla ve ıtır otlarıyla bu lezzetli şurubu sevenlerle buluşturuyor ve böylece geçimini de sağlıyor!

İşte Tarifi

Seçilen koruklar tane tane temizlenerek sapından ayrılır. Koruklar iyice yıkandıktan sonra bir kaba koyularak üzeri örtülecek kadar su doldurulur. Ateşte kaynatılır ve kaynadıktan sonra tülbentle süzülerek öz suyu ile tortu birbirinden ayrılır. Öz suyu yine bir kaba koyulur. İlk başta temizlediğimiz koruğun 3/4 ü kadar şeker ilave edilir (Ancak şekeri 4-5 sefere yayarak katın). Ağır ateşte kaynatılarak ve karıştırılarak reçel kıvamına getirilir. Kaynatma işlemi bitirilir ve ateş kapatılınca koruk şurubunun içerisine ıtır çiçeği yaprağı atılarak (Güzel kokulu olması için) kapağı kapatılır ve soğuması beklenir. Soğuduktan sonra şişelenir.

image

 

Not1: Kaynama süresinin eksik veya fazla olması rengini belirler..
Not2: Koruk şurubu dolaba koyulduğunda daha da katılaşır yani reçel olarak da kullanılabilir.
Not3: İyi pişirilmiş bir koruk şurubu gölgede 2 yıl, buz dolabında 3 yıl kadar muhafaza edilebilir.

(*_*)

Servis edilirken ise 1/5 oranında koruk suyu, 4/5 oranında ise soğuk su koyulur ve köpürtmek için ise bardaktan bardağa aktarılır.

352 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik Canli Casino NetSpor Haber