3 Mayıs Türkçülük Günü

0

Binlerce yıllık köklü bir tarihe sahip olan halkın günüdür. Yazılı kaynaklarda M.Ö. 500’lÜ yıllarda Türkler görünmeye başlamıştır. Türkçülük, Birinci Dünya Savaşı sonrasında dağılan  bin parçaya bölünen vatanı kurtarmak, tekrar diriltmek için ortaya atılan ve işe yaramış tek düşüncedir. Türkçülük Günü bu ülkü yolunda olan insanların atmış olduğu adımların kutlandığı gündür.

Türküçülük Günü ilk olarak Tophane Askeri hastanesinde 3 Mayıs 1944 tarihinde “Ankara Nümayışı”‘nı anmak için 10 mahkum tarafından kutlanmıştır. O günde sonra her 3 Mayıs Türkçülük Günü (Bayramı) olarak kutlanır.

1942 yılında Sovyetler Birliği Anmanlar’a karşı üstünlük kazanmasıyla beraber “En Büyük Tehlike” başlıklı  bir broşür yayınlandı. Broşürde dönemin faşist dergileri (bozkurt, Ergenekon, gök börü), dönemin faşist ideolog eylem adamları (Sabahattin Ali,  Nazım Hikmet, Yusuf Ziya, Nihal Atsız) ve diğer Alman etkisi altında olan ırkçı düşünceleri yaymakta olduğunu anlatır. Mecliste de oldukça konuşulan, tartışmalara yol açan bu broşür dönemin önemli isimlerinden oluşan bir liste yayınlayarak kızıl tehlikeyi anlatır.

1944 yılında dönemin başvekili olan Şükrü Saraçoğlu’na Nihal Atsız iki açık mektup yazmıştır. Mektuplarda 1942’de TBMM’de ki konuşmalarında Türkçülüğü hayata geçirmemiş olduğunu anlatır. Buna karşın kominist yayınların (Tan Gazetesi, Adımlar, Yurt ve dünya) gençlerle beraber yayılmasını öncülük gösterir. Sabahattin Ali kendisine ve Hasan Ali Yücel’e suçlamalarda bulunmuş olan Nihal Atsız’a iftira davası açar.

3 Mayıs 1944 yılındaki davanın ikinci duruşması Türkçü grubunun gösterisine dönüşür. Daha sonra bu tarih Alparslan Türkeş’in liderliğinde Türkçülük Bayramı olarak kutlamaya başlanır.

İftira davası 9 Mayıs’ta Nihal Atsız’ın 4 ay hapis cezası ertelenir ama dava sonrası İstanbul dönüşünde bazı kişilerle beraber tutuklanır. Uzun soluklu duruşmalar sonucunda 1947 yılında sanıkların kominizime karşı milliyetçi duygularla mücadele ettiklerini itiraf ederek beraat etmişlerdir.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”      -M.KEMAL ATATÜRK

 

388 total views, 1 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Leave A Reply

Ankara Temizlik