10 Elektronik Müzik Türü

0

Elektronik müzik: elektronik çalgılarla oluşturulmuş müziğe verilen müzik terimidir. On dokuzuncu yüzyılın sonlarından uzanan tarihçesi vardır. Birçok alt dala sahip olan bu müzik türü çok bilinmesiyle birlikte yüksek dinleyici kitlesine de sahiptir. Elektromekanik seslerle yaratılan bu tür, bilgisayar yoluyla da sağlanabilir. Her geçen gün kendini geliştiren tür, hem ana dal hem de alt dal olarak gitgide çoğalmış ve gelişmiştir.

1) Ambient Müzik: Atmosferik olarak da adı geçer. Brian Eno bu türün öncülerinden biridir. Bu türün alt dalları da şunlardır; Lowercase, İllbient, İsolationism, dark ambient, ambient house, drone music. 

2) Disco: Dans müziğinin tarzı denir. Elektronik müzik türüne giren alt dallardan biridir. Elbette bu türünde alt dalı vardır. Bu türün alt dalları ise şunlardır: Cosmic disco, italo disco, nu-disco, euro disco, space disco.

3)Breakbeat: Değişken ritimlerle ortaya çıkan bir türdür. İçinde hafif rap esintisi olduğu da söylenir. Alt dalları şunlardır: Big beat, Broken beat, Nu skool breaks, Florida Breaks, Funky breaks, Nu-funk, Acid breaks, Baltimore club.

4)Drum and Bass: DnB ya da D&B şeklinde de yazılır. Alt dalları şunlardır: Techstep, Sambass, Jump-up, Jazzstep, Darkstep, Drumfunk, Hardstep, Neurofunk, Liquid funk.

5)Downtempo: Ambient benzeridir fakat daha ok ritimle yapılır. Alt dalları şunlardır: Trip hop, Nu jazz, New age music, Chillout, Acid jazz, Ethnic electronica.

6)Dub: Kökenini raggae’den almış Jamaika müziğidir. Belirgin yerlerde vokalin çıkması, yankıların kullanılması gibi yapımlar olmuştur. Alt dalları şunlardır: Dubstep,Chillstep, Donkstep, Funkstep, Post-dubstep, Brostep, Wonky, Dubtronica, Dubtech,Afro-dub. 

7) Electroacoustic Music: Batılıların sanat müziği olarak benimsedikleri tür olarak geçer. Seslerin tınısı ön plandadır. Alt dalları şunlardır: Musique concrete, Electroacoustic improvisation, Acousmatic music.

8) Electro Music: Elektro müzik, hip-hop tarzına yakın elektronik müzik türüdür. Sadece 1 tane alt dalı bulunmaktadır. Tahmin edilebilir olması gerekir ki bu; Freestyle Music’tir.

9)Electronica: Elektronika, bazı danslara fon müziği olabilecek müzik türüdür. Elektronik müziğin büyük kısmını kaplar. Alt Dalları şunlardır: Chillwave, Berlin School, Elekctronicore, Folktronica, Fukntronica, Laptronica, Skweee, Livetronica.

10) Electronic Rock: Alternatif rock türüdür. Günümüz teknolojisiyle hızla ilerlemekte olan bir türdür. Alt dalları şunlardır: Synthpunk, Synthpop, Space rock, Nu-gaze, New rave, Dark wave, Electronicore, Ethereal wave, İndietronica, Krautrock, Alternative dance, Coldwave, Dance, punk.  

488 total views, 2 views today

Konuyu Değerlendir
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Share.

About Author

Merve Acar, 18 yaşındayım. Yarışmaya esprisini yapmayacağım. Denizli'de yaşıyorum. Lise bitti, li se bit ti. Birazcıkta üniversitede sürüneyim diyorum. Bu kadar, ha bu arada merhaba.

Leave A Reply

Ankara Temizlik